Prix de Lausanne

Partner School Choreographic Project 2020

Kungliga Svenska balettskolan är en Partner School till balettävlingen Prix de Lausanne. En tävling för unga balettdansare 14-19 år som varje år hålls i Lausanne i Schweiz sista veckan i januari. Prix de Lausannes konstnärliga chef Shelly Power tog 2018 initiativet till en ”one-of-a-kind collaboration” för danselever från the Partner Schools. En Choreographic Workshop med världs-koreografer. Inka Keränen och Carl Sjögren i gy II medverkar i årets projekt.

Koreografen för Choreographic Project 2020 heter Mauro Bigonzetti. http://www.balletnext.com/maurobigonzetti

Under 10 dagar ska Inka Keränen och Carl Sjögren arbeta med Mauro Bigonzetti när han skapar en helt ny koreografi. En koreografi som sedan kommer att visas under finalen, i pausen när tävlingsjuryn sammanträder. Tävlingen, som i år hålls i Montreux, går att följa på  www.prixedelausanne.org och finalen den 8 februari live streamas.

foto: Tilo Stengel, Alla Fuga i koreografi av Jean-Guillaume Bart

Dela:
Kategorier: