Vårföreställning i Riddarfjärdsteatern

Välkommen till Kungliga Svenska Balettskolans vårföreställning i Riddarfjärdsteatern med medverkan av eleverna i gymnasiet, åk I-III, samt våra internationella elever/IDS. Eleverna visar koreografier av bl.a. Jean-Guillaume Bart, Fan Luo och Helena Franzén.

Lagindelning "Memento":  24/5 Wilma Randler/Auguste Marmus, Athena Nesti Jansson/Albin Bergström, Selma Bergström/Tom Henderson Young, Isabella Larsson/Fabian Von Lindern, 25/4 kl.13.00 Anne-Marie Greve Myhrvold/Vilhelm Koskela, Maja Öhrn/Albin Bergström, Ada Westerholm/Kale Lazarick, Fanni Pennanen alt. Isabella Larsson/Fabian Von Lindern, 25/4 kl.17.00 Wilma Randler/Auguste Marmus, Athena Nesti Jansson/Albin Bergström, Selma Bergström/Tom Henderson Young, Isabella Larsson/Fabian Von Lindern

Lagindelning pas de deux "Alla Fuga":  24/5 Isabella Larsson, Wilma Randler, Inka Keränen, Fabian Von Lindern, Auguste Marsmus, Carl Sjögren 25/5 kl.13.00 Anne-Marie Greve Myhrvold, Wilma Randler, Inka Keränen, Vilhelm Koskela, Auguste Marmus, Carl Sjögren 25/5 kl.17.00 Josefine Heidel, Felicia Andersson, Tove Lesterlin, Kale Lazarick, Carl Sjögren, Fabian Von Lindern

Lagindelning "Rain Dogs": solo 24/5 Hera Norin 25/5 kl.13.00 Noelle Guinoo 25/5 kl.17.00 Emma Kerttula alt. Li Johansson  duett  24/5 samt 25/5 kl.13.00 Aino Päivike/Léo Khebizi 25/5 kl.17.00 Matthea Lára Pedersen/Hamilton Blomquist

Biljettbokningen öppnar den 24 april kl.07.00. Se startsidan. Föreställningens längd ca 2 tim. inkl. en paus

foto: Håkan Larsson, koreografi Antony Dowson 2018

Dela:
Kategorier: