The Sofia Eriksson Scholarship Award

Lördag den 19/1 håller vi audition för The Sofia Eriksson Scholarship Award. Ett stipendium för elever vid Kungliga Svenska Balettskolan till sommarkursen vid The American Academy of Ballet. Stipendiet är instiftat av Laurence Kaplan, konstnärlig chef för sommarkursen, för att hedra minnet av Sofia Eriksson.

Sofia Eriksson från Göteborg var elev på Kungliga Svenska Balettskolans yrkesdansarutbildning, klassisk inriktning, 2008-2011. Sofia var en mycket engagerad och omtyckt elev som brann för dansen - hennes stora passion. Hon dansade bl.a. Lila Fén i skolans uppsättning av tredje akten i Törnrosa på vår Jubileumsföreställning på Kungliga Operan 2011. Efter avslutade studier återvände hon till Göteborg. Tyvärr avled Sofia 2016, bara 23 år gammal, i sviterna efter en hjärttransplantation.

Dela:
Kategorier: