KSB på turné

Skolföreställningen 'Attitudes' med medverkan av våra elever i åk 5, åk 6 och åk 8 spelas under ht/vt 2018-19 på skolor i Stockholms Län. Föreställningen är koreograferad av Kungliga Svenska balettskolans danspedagoger Camilla Wiehen, Kerstin Simes, Karin Sundgren och av eleverna själva. För musiken svarar några av Kungliga Svenska balettskolans musiker. Per Karlström, Lars Normalm och Mats Sundin som finns med live på scenen och Tamara Rosenberg och Anna Nygren i förinspelat material.

Under hösten 2018 har vi besökt:

Kumla skola i Tyresö

Solbergaskolan i Hägersten

Smedslättskolan och Ålstensskolan, båda i Bromma

Vikingaskolan i Handen

Juringe skola i Segeltorp

Våren 2019 fortsätter vi turnén med att besöka:

Johannes skola i Stockholm den 16/1

Aspuddens skola i Aspudden den 18/1

Sickla skola i Nacka den 13/2

Dela:
Kategorier: