Operan i Haga

Ta med vänner och familj och fira nationaldagen med allsång, musik och picknick i det gröna. Under dagen kan alla stora och små barn prova på akrobatik och gå på lina med hjälp av Kungliga Svenska balettskolans elever i åk 5 eller prova tåskor med hjälp av Kungliga Svenska balettskolans elever i åk 7. 

Under dagen bjuds på en stämningsfull försommarkonsert med balett. Medverkar gör Kungliga Hovkapellet, Kungliga Operans kör, solister från Kungliga Operan och Nathalie Nordquist och Kalle Wigle Andersson från Kungliga Baletten. Båda med utbildning från Kungliga Svenska balettskolan.

Servering av fika, mat och dryck sker på flera platser i parken.  (observera det råder grillförbud i Hagaparken)

Nationaldagsfirandet i Hagaparken arrangeras av Kungl. Hovstaterna, Kungliga Operan och Solna stad i samarbete med Unga på Operan och Kungliga Svenska balettskolan.

www.operan.se

Dela:
Kategorier: