Välkommen Cecilia Selander Moss

Idag hälsar vi Cecilia Selander Moss välkommen som ny konstnärlig chef på Kungliga Svenska balettskolan i Stockholm.

Cecila kommer närmast från GöteborgsOperan där hon varit verksam de senaste 30 åren.

"Att nu få vara med och driva utvecklingen av Kungliga Svenska balettskolan är en spännande uppgift som jag tar mig an med ödmjukhet och tillförsikt men mest med en passionerad vilja att göra något fantastiskt av de möjligheter som finns här. Ingenting är omöjligt!" 

 

Samtidigt vill vi passa på att tacka Margareta Lidström och Nina Höglund för deras arbete som konstnärliga chefer och deras utveckling av den klassiska balettutbildningen och moderna nutida dansarutbildningen inom implementeringen av den nya Förordningen för Dansarutbildningen 2011:7 De går nu vidare till nya spännande arbetsuppgifter i dansvärlden.

Dela:
Kategorier: