The Nordic Ballet Seminar 7-11 augusti

The Nordic Ballet School Network arrangerar sitt nästa årliga seminarium i Stockholm, den 7-11 augusti. Arrangör av seminariet är Kungliga Svenska balettskolan.

Deltagare på seminariet är elever, lärare och pianister från den Finska Nationaloperans balettelevskola, den Norska Operans balettelevskola, Kungliga Svenska balettskolan och Svenska Balettskolan i Göteborg och Piteå. Totalt ca 150 ungdomar.

Seminariet är en fortsättning på det väl etablerat samarbete mellan de nordiska skolorna och de seminarier som hållits sedan 2006. Eleverna, i åldern 13-16 år, har gemensamma lektioner i klassisk balett, repertoar och modern nutida dans. Inbjudna gästlärare samt lärare från Kungliga Svenska balettskolan håller i undervisningen.

I balett och repertoar undervisar Anne-Sophie Birabent, Kungliga Svenska balettskolan, Brendan Collins, Kungliga Svenska balettskolan, Carina Bomers, Canada National Ballet School, Dragos Mihalcea, premiärdansare i Kungliga baletten, Judith Simon fd. premiärdansös i Kunliga baletten, Katarina Wester, Royal Conservatory of The Hague, Marie Kearing, Kungliga Svenska balettskolan, Niels Balle, Tivoli balettskole i Köpenhamn och Pirjo Blomqvist, Kungliga Svenska balettskolan.

I modern nutida dans och modern repertoar undervisar Erik Lobelius, free lance dansare, Erik Nyberg, free lance dansare, Kerstin Abrahamsson, free lance dansare Linn Ragnarsson, free lance dansare, Markus B Almqvist, free lance dansare, Monica Mengarelli, fd dansare i Cullbergbaletten och Susanna Limell, free lance dansare.

I karaktärsdans undervisar Alena Koutcher, Svenska balettskolan Piteå

Parallellt med elevernas lektioner pågår det seminarier för danslärare från de deltagande skolorna.

Vi ser fram emot en intensiv dansvecka och hälsar alla våra gäster Varmt Välkomna!

Dela:
Kategorier: