Jacob och Carl är Billy

Jacob Hermansson och Carl Sjögren går båda i åk 8 på Kungliga Svenska balettskolan. Efter succén som kompisarna Billy och Michael i Billy Elliot på Malmö Opera är det nu dags för killarna att inta huvudstaden. På Stockholms Stadsteater kommer både Jacob och Carl att alternera i rollen som Billy. Grattis!

Musikalen handlar om Billy, elva år, som bestämmer sig för att byta boxhandskar mot balett. Billy visar sig vara en dansbegåvning och till slut hjälps Billys pappa och bror åt för att spara ihop pengar så att Billy kan resa till London för att göra inträdesprovet till Royal Ballet School.

Medverkar i föreställningen gör även Kungliga Svenska balettskolans elever Naomi Bethke, Samira Bethke och Alexander Larsson samt våra studenter Levi Blad, Niklas Blomqvist och Patrik Riber.

Billy Elliot har premiär i Stockholm den 10 februari 2017

http://kulturhusetstadsteatern.se/Teater/Pjaser/2016/Billy-Elliot/

Vi önskar alla Lycka till!

 

 

Dela:
Kategorier: