Premiär 10/2

NUdans presenterar nya verk av koreografer ur GöteborgsOperans Danskompani. Tolv av Sveriges mest lovande unga dansare intar scenen i verk skapade direkt för dem av koreografer från GöteborgsOperans Danskompani.  En unik chans för landets dansstudenter att arbeta med erfarna dansare inom en av Sveriges viktigaste kulturinstutioner.

Under sex veckor följer de GöteborgsOperans Danskompani och arbetar med en uppsättning som skapas exklusivt för dem av våra dansare. Säsongen 2016/2017 kommer studenterna från Kungliga svenska balettskolan, Balettakademien i Göteborg samt Balettakademien i Stockholm. Inspiration är säsongens fantasieggande tema: Ikoner och ikonoklasm.

Medverkande dansare från Kungliga Svenska balettskolans avgångsklass; Teo Aracic, Kajsa Nilsson, Shannon Taylor, Elin Ryman Myllyvainio och Daniel Vängelin.

Koreograferna för de tre verken i NUdans 2017 är Ján Špoták, Pascal Marty och Dorotea Saykaly/ Arika Yamada.

På bilden ser ni "Try not to spill" av Dorotea Saykaly och Arika Yamada. Fr v: Kajsa Nilsson, Linnea Hult, Felicia Rivera Cetre. - foto: Lina Ikse 

www.opera.se

Dela:
Kategorier: