Workshop med Batsheva Dance Company

Jan Zetterberg, initiativtagare till, grundare av och förste chef för Dansens Hus i Stockholm, gick ur tiden 2006. På initiativ av Christina Molander, Anna Grip, Kenneth Kvarnström, Kathleen Quinlan Zetterberg och Dansens Hus dåvarande chef Virve Sutinen upprättades 2007 en stipendiefond till Jans minne, Framtidens Dansare.

Fonden har som ändamål att dela ut stipendier till projekt med syfte att främja danskonsten och unga dansare i Sverige. Det första stipendiet delades ut 2007 och tilldelades Kungliga Svenska Balettskolans och Balettakademiens sistaårselever.  

2016 tillfaller stipendiet bl.a. Kungliga Svenska balettskolans gymnasieelever i form av en visning av dokumentären ”Mr Gaga” på Dansens Hus 10/10, föreställningen THREE med Batsheva Dance Company på Dansens Hus den 15/11 och workshops på skolan med dansare ur Batsheva Dance Company den 16/11.

Kathleen Quinlan Zetterberg delade ut stipendiet på Dansens Hus Lilla scen i samband med filmvisningen den 10/10.

Dela:
Kategorier: