Mareld 19 oktober

Elever från Kungliga Svenska Balettskolan medverkar i Mareld på Stora Teatern i Göteborg.

"Sul Tempo" i koreografi av Marina och Guy Albouy, till Karl Jenkins musik - Allegretto from Palladio och ett utdrag ur "Shpiel Es" i koreografi av Marc Ribaud, till musik av Kol Simcha dansas av elever i gy I-III och några av våra IDS elever (International Dance Students) Kevin Au i gy III visar också sitt egna solo "No one Left to Be Right" med musik av Mats Sundin

Det är för sjunde året som Svenska Balettskolan i Göteborg bjuder in unga dansare från dansutbildningar i Europa att uppträda i en gemensam föreställning. I år medverkar bl.a. danselever från Köpenhamn, Göteborg, Helsingfors, London, Oslo och Stockholm. Föreställningen innehåller ett blandat program av klassisk balett och modern dans.

foto: Ivan Trip

Biljetter till föreställningen bokas direkt hos Stora Teatern

 

Dela:
Kategorier: