Vårföreställning

Den 27 maj kl.18.00 spelar Kungliga Svenska balettskolan Vårföreställning 2016 på Kungliga Operan i Stockholm. Den 1 - 3 juni kl.18.00 spelas samma föreställning i vår egen teater, Riddarfjärdsteatern, i Münchenbryggeriet. Elever från samtliga årskurser medverkar i föreställningen.

Ni kommer att se eleverna i grundskolan framföra koreografier av bl.a  Camilla Wiehen, Kerstin Simes och Bartek Dybowski. Våra elever i gymnasiet famför bl.a. "The Plough" i koreografi av Helena Franzén, "Shpiel es" i koreografi av Operans tidigare balettchef Marc Ribaud, musik Kolsimcha och "Dance 1" i koreografi av Per Jonsson, en av Sveriges stora moderna koreografer. "Dance 1" framförs till specialskriven musik av Sven David Sandström.

Biljetter till Kungliga Operan bokas på www.operan.se  

Biljetter till Riddarfjärdsteatern bokas HÄR 

Foto: Ivan Trip 

Varmt välkomna!

Dela:
Kategorier: