En bok i Världsklass

åk 5 och 6 på Kungliga Svenska balettskolan vann var sitt pris i Stockholms Stads tävling, En bok i Världsklass. GRATTIS!

En bok i världsklass är en del av Stockholms språksatsning och riktar sig till alla skolor i Stockholms stad. Som pedagog arbetar du fritt utifrån årets tema och väljer författarskap, illustrationer eller böcker som du tror kan inspirera din klass/grupp.

Den 24/5 hölls det prisutdelning på Skansen.

Kungliga Svenska balettskolans klass 6 med pedagog Carolina Köhler Mossfeldt vann 1:a pris, igen! Många små fantastiska konstverk som tillsammans bildar en spännande helhet. Temat glädje och sorg är väl  genomarbetat i ett bidrag där bokens berättelse och elevernas tankar är i fokus. Bok; Luktar det regn (Sydafrika)

Kungliga Svenska balettskolans klass  5 med pedagog Åse Varg vann 2:a pris. Ett gediget bidrag som är fint berättat i ord och bild, med varierade tekniska lösningar. Flera olika berättelser om sorg och glädje tar plats i bidraget. Böcker; Drömmarnas djup ( Japan) och Världens ände (Australien)  

Dela:
Kategorier: