Nötknäpparen - klassisk smällkaramell firar 20 år på Operan!

Petter och Lotta har blivit omhändertagna av Tant Grön, Tant Brun och Tant Gredelin och ska fira jul för allra första gången i sina liv. På kvällen vill barnen inte gå och lägga sig i sina vanliga sängar, utan ber att få sova under julgranen. Julnatten visar sig vara en förtrollad natt fylld av magiska och spännande händelser. 

En av de största succéerna på Kungliga Operan är balettklassikern Nötknäpparen till Pjotr Tjajkovskijs välkända musik. Denna populära version, som i år firar 20 år på Operan, är koreo­graferad av Pär Isberg med handlingen förlagd till Elsa Beskows svenska sagovärld Petters och Lottas jul.

I rollen som Lotta ser ni Rebecca Labbé, student på Kungliga Svenska balettskolan 2003. Rollen som Petter dansas av Frei Ruhl som tog studenten 2015.

Från Kungliga Svenska balettskolan medverkar även elever ur åk 7-gy III+IDS. 

Biljetter bokas HÄR

 

 

 

Dela:
Kategorier: