Exchange program i Dresden

Under vårterminen inleddes ett samarbete med Palucca University of Dance i Dresden. Sju elever från Palucca kom till Stockholm i april tillsammans med skolans konstnärliga chef Jason Beechey och Maria Nitsche, danspedagog. Det blev dansklasser, workshops och föreställningar i Riddarfjärdsteatern tillsammans med Kungliga Svenska Balettskolans gymnsieelever.

Nu är det dags för återbesök i Dresden.

Nio elever från gy II och III och IDS är i Tyskland den 4-8 november tillsammans med våra konstnärliga chefer Margareta Lidström och Nina Höglund och danspedagogerna Nathalie Nordström och Cilla Olsen. Upplägget liknar det i Stockholm med gemensamma dansklasser, workshops och föreställningar inom ramen för Palucca University "Meet the artist" program. Eleverna visar bl.a koreografier av Jerôme Marchand och Eytan Sivak, klassisk repertoar i instudering av Guy Albouy samt en egen koreografi av Reiko Ohta och Julien Keulen/ IDS.

Resan har gjorts möjlig tack vare bidrag från Operans Balettklubb och Stockholms Stad.

Dela:
Kategorier: