Raymonda på Kungliga Operan

Den prisbelönte svenske koreografen Pontus Lidberg, student från Kungliga Svenska Balettskolan 1996, som tidigare skapat verk åt bland andra Semperoper Ballett Dresden, Le Ballet du Grand Théâtre de Genève och Den Kongelige Ballet, skapar en ny klassisk balettproduktion för Kungliga Baletten med utgångspunkt i verket Raymonda.

Elever ur åk 6-8 från Kungliga Svenska Balettskolan medverkar.

Titelrollen Raymonda dansas bland annat av premiärdansösen Nathalie Nordquist, före detta student vid Kungliga Svenska Balettskolans yrkesdansarutbildning.

För scenografi och kostym står den världs­berömde arkitekten och designern Patrick Kinmonth som bland annat har arbetat för magasinet Vogue och ett flertal opera- och balettkompanier runt om i världen.

foto: Hans Nilsson  boka biljetter på operan.se

 

 

Dela: