Ballet Boys

De tre norska tonåringarna Lukas, Syverts och Torgeirs passion i livet är balett. Deras vänskap är stark och de delar drömmen om att ta sig in på någon av de prestigefulla skolorna och kunna ägna sitt liv åt dansen. Balletguttene är en fint berättad uppväxtskildring om tre unga killar i Oslo som försöker hitta sin egen väg i livet och som vågar trotsa konventionerna. Vi följer deras vardag med förhoppningar och drömmar om framtiden, ändlösa repetitioner, och kampen med antagningsprov, nervositet och oro inför vad som ska hända. Vänskapen mellan de tre är djup, men då deras talang och motivation varierar utsätts relationen för stora prövningar. Vännerna slits mellan glädjen för varandras framgångar och önskan om en egen, i en film som blivit älskad på filmfestivaler över hela världen.

Paula Wahlbom

Regi: Kenneth Elvebakk, Norge, 2014

Visas på Göteborgs Filmfestival 26, 27, 28 och 30/1

Orginaltitel: Ballettguttene

 

Dela: