Framgångar i Stora Daldansen

Den 20-22 mars hölls balettävlingen Stora Daldansen, the Nordic Baltic Ballet Competition, i Falun. Sju elever från Kungliga Svenska Balettskolan deltog i tävlingen. Isak Persson, åk 9, och Tekla Nilsson, gy I, i tävlingsklass Junior och Emma Bergqvist, gy I, Evgeniya Gonzalez, David Ekman, Frei Ruhl och Kalle Wigle Andersson, gy II, i tävlingsklass Senior.

Samtliga tävlande seniorer gick vidare till final.

Frei Ruhl vann tävlingsklassen och Evgeniya Gonzalez placerade sig på tredje plats. Evgeniya blev också uttagen att tävla i Jeunes Ballets Méditerranéen i Grasse i november.

Frei dansade Basilios variation ur baletten Don Quijote och Desde Othello i koreografi av Goyo Montero och Frei har coachats av Brendan Collins och Cilla Olsen. Evgeniya dansade Grand Pas Classique och Gnosis i koreografi av Hlín Hjálmarsdottír och Evgeniya har coachats av Anne-Sophie Birabent, Hlín Hjálmarsdottír och Madeleine Karlsson.

GRATTIS!

http://www.storadaldansen.se

Dela: