Anmäl frånvaro via sms

Sms:a till 073-01 21 740 senast kl.08:00.

Från kl.18:00 kan du anmäla för nästa dag.

Som vårdnadshavare, eller myndig elev, i Stockholms stad kan du nu via sms anmäla att du eller ditt barn ska vara borta från skolan vid sjukdom. För att det ska vara möjligt måste ditt mobilnummer vara registrerat som kontaktuppgift i Skolplattformen. Om du har frågor om hur, ring supporten på 08-508 34 443

 

     

 

Anmäl frånvaro (heldag). Anmäl att ditt barn, eller du, ska vara borta en heldag vid sjukdom genom att skicka barnets, eller ditt, personnummer (ÅÅMMDD-NNNN) till telefonnummer 073-0121740 OBS! Glöm inte bindestrecket i personnumret.

 

 

Anmäl frånvaro (del av dag). Anmäl att ditt barn, eller du, ska vara borta del av dag genom att skicka barnets, eller ditt, personnummer (ÅÅMMDD-NNNN) mellanslag, starttid - sluttid på frånvaron (TTMM-TTMM), till telefonnummer 073-0121740.

 

                                                       

                                                                              

 

 

Dela:
Kategorier: